Pluskwa domowa

Ostatnia aktualizacja: 

Pluskwa domowa to pasożytniczy owad żywiący się krwią zwierząt ciepłokrwistych i ludzi, a także ptaków i niektórych gadów. W domach gnieżdzi sie w meblach tapicerowanych, pod tapetami i boazerią, w szparach i szczelinach, w puszkach instalacji elektrycznej, najczęściej w pobliżu miejsca snu żywiciela.

Owad jest aktywny nocą i unika światła. W przypadku braku żywieciela pluskwa domowa potrafi przetrwać kilka miesięcy, w skrajnych przypadkach potrafią przetrwać znacznie dłużej poprzez wprowadzenie się w stan hibernacji. Pluskwę domową zaliczamy do owadów biegających.

Występowanie

Występowanie pluskwy domowej związane jest z obecnością żywiciela, ciepło jego ciała i wydychanie dwutlenku węgla to czynniki najważniejsze. Występowanie pluskwy domowej nie jest bezpośrednio związane z brudem, śmieciami i innymi nieczystościami. Potrafią zadomowić się w ekskluzywnym hotelu lub szpitalu. Pojawienie się pluskwy w mieszkaniu najczęściej jest wynikiem zawleczenia w bagażu, z używaną odzieżą i meblami lub przez zwierzęta. W budynkach wielorodzinnych może przywędrować z innego mieszkania.

Uciążliwość

Pluskwa domowa posiada aparat kłująco-ssący do pobierania krwi. Najpierw wstrzykuje wydzielinę o właściwościach przeciwbólowych i antykrzepliwych, a następnie zasysa krew. Pluskwa domowa nie stanowi zagrożenia sanitarnego i nie jest nosicielem groźnych chorób. Jednak ugryzienia mogą być dokuczliwe, drapanie pogryzionych miejsc może prowadzić do infekcji, a u osób wrażliwych na ugryzienia pluskwy domowej mogą powodować reakcje alergiczne (w takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem).

Zwalczanie

Zwalczanie pluskwy domowej nie jest łatwe i zazwyczaj wymaga wynajęcia specjalistycznej firmy. Utrzymanie czystości i stosowanie środków chemicznych kupionych w sklepie może być niewystarczające. Należy pamiętać o tym, że pluskwa domowa ma dużą zdolność uodparniania się na środki chemiczne, tylko stosowanie najnowszych środków gwarantuje skuteczne tępienie. Także w budynkach wielorodzinnych akcja dezynsekcji powinna być zsynchronizowana (wymagane jest zaangażowanie administratora budynku).